top of page
  • aybigeilgun

Sam Altman'ın Beceri Sıralaması

Yakın zamanda, Sam Altman yeni dönemin becerilerini sıraladı. Öncelikle, içinde bulunduğumuz zamanda gerçekten teknolojiye ilgisinin olanların çok şanslı olduğunu ve çok fırsat olduğundan bahsediyor. Ana becerileri ise;

🧠 Eleştirel düşünme,

🎨 Yaratıcılık,

💕 Empati

🧩 Yapay zekayı kullanırken kaliteli fikir üretme ve bunu yönetme

💻 Yeni teknolojik araçları kullanabilme

olarak sıralıyor. Her birimizin bir yapay zeka asistanına sahip olduğunu, bu yüzden esas fark yaratmanın fikirlerde olduğunu belirtiyor. Yani ne olursa olsun insandan vazgeçilmiyor.

Sam Altman, kitaplardan örnek vermiş. Bir kitabı okuduğunda yazarını merak ettiğini, yapay zeka ile yazılmış bir kitapla bir bağlantı kuramayacağını söylüyor. Fikir Küratörlüğünün yeni dönemde çok önemli olduğundan bahsediyor Sizce? Bana göre de böyle, düşündüm de bazı kitapları sırf yazarını sevdiğim için okuyorum.

Duygusal zekanın yeni dönemde öneminden çok bahsediyorum, dikkat ederseniz yukarıdaki becerilerin çoğu da bununla ilgili. Herkes birgün kod yazacak ama yaratıcı olmak ve empati kurabilmek yetenek olarak kalacak gibi duruyor.

Peki okullar ve özel kurslar bu becerileri geliştirmede ne kadar destek? Mevcut sınav ve test sistemi ile empati ne kadar gelişir?

Sosyal sorumluluk projelerinde ne kadar yer alıyorsunuz? Takım oyunlarında var mısınız? Var iseniz rolünüz nedir? Gelmekte olan değişikliği ne kadar farkındasınız? Özel ilgi alanlarını ne kadar destekliyorsunuz?


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page